Torstein Træen (30) viste frem klatreferdigheter i Vueltaen og sørget for norsk sykkelbragd.
Sist oppdatert
Vueltaen ser du på TV 2 Play!
Torstein Træen lederVueltaen sammenlagt etter en strålende prestasjon på den sjette etappen. Han endte på andreplass bak Jay Vine på etappen.
– Det var uventet, sier nordmannen til arrangøren etter etappen.
Nordmannen tok den røde trøyen fra selveste Jonas Vingegaard.
– For å være ærlig, så var det en vanskelig kamp for å komme seg med i bruddet. Hovedfeltet begrenset avstanden de første 50 kilometerne. Men på et tidspunkt innså jeg at det var mulig å kunne ta over den røde trøyen, sier Træen til arrangøren, og fortsetter:
– Men jeg visste at Bruno Armirail (som også var med i bruddet) var nære meg i sammendraget, så jeg visste at den siste stigningen ville bli tøff. Så angrep Jay Vine nedover, før jeg etter hvert kjørte full ut på slutten. Det var noen tøffe siste fem kilometere.
– Hvor lenge vil du klare å beholde den røde trøyen? spurte arrangøren.
30-åringen begynte å le, før han svarte:
– Jeg vet ikke. Kanskje Jonas overtar den allerede i morgen, svarer nordmannen.
Uno-X-trener Lars Holm har samarbeidet tett med Torstein Træen i mange år.
– Han er en klasseklatrer. Det er ekstremt gøy å se at han får det til i en Grand Tour. Han var tett på å få en Tour de France-plass, og jeg vet at han var skuffet over å ikke bli tatt med da.
Results powered by FirstCycling.com
– Men det tenker jeg at han er glad for nå! sier Holm til TV 2.
Slik var etappen
– Det ville vært enormt forTorstein Træen og norsk sykkelsport.
TV 2s sykkelekspert Mads Kaggestad jublet over utviklingen på den sjette etappen av Vueltaen.
Team Bahrain Victorious-rytteren kom seg nemlig av gårde i et brudd på den kuperte etappen.
En sterk gruppe fikk flere minutter på hovedfeltet, der sammenlagtleder Jonas Vingegaard satt.
Australske Jay Vine kom seg etter hvert løs fra bruddet, og syklet inn til etappeseier i ensom majestet.
Træen, som var 58 sekunder bak Vingegaard i sammendraget før etappen, viste dog frem strålende klatrebein. Nordmannen syklet inn til en meget imponerende andreplass på etappen.
Han tok også over sammenlagttrøyen i det prestisjefylte treukersrittet.
– En strålende etappe, konkluderte TV 2s kommentatorChristian Paasche.
Han blir den tredje nordmannen som ikler seg den røde ledertrøyen.
I 2021 hadde Odd Christian Eiking ledertrøya i sju dager. Han endte til slutt på 11.-plass sammenlagt.
Også Thor Hushovd har ledet rittet i tre dager i 2006.
– Det er utrolig kult. Det er kjempegøy for norsk sykkelsport. Det viser den flotte utviklingen vi har med en generasjon med ryttere som kan klarte. Det blir spennende å se hvor høyt Træen kan ende i sammendraget, sier Kaggestad.
Har du fått med deg disse klippene?
-
Beklager, din nettleser støtter ikke avspilling av videoklipp 01:03 Vill feiring -
00:20 Refser vaktholdet: – Komme seg i form -
00:39 Tilskuer stormer banen: – Det er ikke bra! -
00:57 Protesterer: – Helt patetisk! -
00:50 Nordmann hjalp stjernen gå «undercover» -
01:07 – Tydelig grep mot halsen -
00:31 Dukket plutselig opp -
01:30 – Det har gjort vondt -
00:57 Stjernen tar til tårene: – Det gjør vondt -
00:43 Avgjør kampen i siste sekund